فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران - علت خیره شدن نوزادبه یک نقطه - انواع تشنج در نوزادان -www.childneurology.ir

تلفن مشاوره دکتر علیرضا رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و کودکان :09025540607

نوبت دهی : 02155406074  -  09025540607

مشاوره از طریق واتساپ : 09025540607

وب سایت رسمی دکتر علیرضا رضایی

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

فلوشیپ تشنج و صرع و نوار مغز

دکتر علیرضا رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

این مقالات موقت بوده و به زودی مطالب سایت تکمیل خواهد شد .

بیماری لرزش تومور

 

ماهیچه های انسان برای انواع مختلف حرکات متناوب سریع برنامه ریزی شده اند مثل حرکت دستان یک طبال تا لرزی که به علت تب و لرز ایجاد می شود . در واقع در تمام حرکات ماهیچه یی انسان نوساناتی زمینه یی و کم دامنه موسوم به ترمورفیزیولوژیک وجود دارد کاملا" طبیعی است . در بعضی شرایط مانند پرکاری تیروئید این حالت تشدید شده و ترمور به صورت آشکار ظاهر می شود . به عنوان مثال وقتی که شخص دست خود را نگاه می دارد باز هم ترمور آشکار است . اصطلاح بیماری تیروئید سبب رفع این نوع ترمور می شوند . دو نوع ترمور دیگر هم وجود دارد که کاملا" معروفند یکی ترمور اسانسیل essential tremor و دیگری پارکینونیسم .

ترمور اسانسیل خانوادگی است . در واقع این نوع ترمور را گاهی ترمور خانوادگی می نامند . به طور مشخص این حالت از بزرگسالی آغاز می شود و در مردان شایع تر از خانم ها است . این نوع ترمور در دستها و گاهی صدا و غالبا" در سر دیده می شود به این ترتیب شخص مبتلا یا دارای حرکت سر به عقب و جلواست که به حرکت بله -بله معروف است و یا دارای حرکت به دو پهلو  است که به حرکت خیر - خیر موسوم است . ترمور اصلی با اسانسیل یک نوع ترمور عملی است : حرکت غیر ارادی تکان خوردن ، ضمن کوشش برای حرکت دادن دستها افزایش می یابد .

 

از علائم و نشانه ها برمی آید که این اختلال در بخشی از مغز یعنی مخچه و ارتباطات آن با ساقه ی مغز تحتانی و به ویژه هسته ی زیتونی است که در نخاع شوکی قرار دارد ولی تغییرات در اینجا بیشتر در ماهیت نقایص شیمیایی است که با MRI -CT قابل مشاهده نیست . علامت مشخص ترمور اسانسیل و نکته ی بسیار سودمند در تشخیص کارآیی خاص نوشابه های حاوی الکل در از بین بردن ترمور به مدت یک ساعت یا بیشتر است . البته استفاده از الکل در این مورد ابدا" کاردرستی نیست و در این زمینه باید کاری بهتر انجام شود .

دو داروی اساسی برای ترمور اسانسیل وجود دارد که بر حسب تصادف به سبب موارد و بیمارهای دیگر مورد استفاده بوده اند و در واقع عوارض جانبی این داروها سبب بهبود ترمور شده است . در دهه ی 1960 استفاده از این بتابلوکر در بیماران مبتلا به هیپرتانسیون و بیماری قلب  به رفع ترمور اسانسیل در این بیماران انجامید . پروپرانولول یک بتابلوکر است که برای درمان بتابلوکر بیش از سایر داروها ی این گروه تجویز می شود به خاطر آن است که بیشتر مورد برسی قرار گرفته است .

پس از کشف فواید بتابلوکرها مشخص شد که پریمیدون Mysoline یک داروی ضد تشنج است در این زمینه دارویی بسیار موثر است و دارای این مزیت می باشد که برای درمان ترمور استفاده از دوز کودکان این دارو کافی است . دوز پایین پریمیدون به مقدار 50 تا 100 میلی گرم تنها یک بار در روز و درزمان خواب مورد استفاده است . در این مورد استفاده از داروهای ضد تشنج جدیدتر نیز موثر بوده است .

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران - علت خیره شدن نوزادبه یک نقطه - انواع تشنج در نوزادان -www.childneurology.ir

وب سایت رسمی دکتر علیرضا رضایی

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

فلوشیپ تشنج و صرع و نوار مغز

فیسبوک دکتر علیرضا رضایی
گوگل پلاس لینکدین دکتر رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال واتس آپ دکتر علیرضا رضایی کانال تلگرام دکتر رضایی توییتر دکتر علیرضا رضایی
یوتیوب دکتر رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و کودکان