فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران - علت خیره شدن نوزادبه یک نقطه - انواع تشنج در نوزادان -www.childneurology.ir

تلفن مشاوره دکتر علیرضا رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و کودکان :09025540607

نوبت دهی : 02155406074  -  09025540607

مشاوره از طریق واتساپ : 09025540607

وب سایت رسمی دکتر علیرضا رضایی

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

فلوشیپ تشنج و صرع و نوار مغز

دکتر علیرضا رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

این مقالات موقت بوده و به زودی مطالب سایت تکمیل خواهد شد .

سندروم تومور کاذب مغز

 

پسودوتومور سربریه یا تومور کاذب مغزی نام یک بیماری مغزی است که در آن تمام علائم یک تومور مغزی مشاهده شده ولی تومور بصورت فیزیکی وجود ندارد و فقط فشار مایع مغزی داخل جمجمه افزایش می یاید این افزایش فشار بعلت تولید بیش از حد مایع مغزی و بدنبال آن عدم جذب به موقع آن از جمجمه است.

عارضه شایع این بیماری بالا رفتن فشار در گره عصبی پشت چشم و بدنبال عدم درمان، قطع این اعصاب و کوری برگشت ناپذیر است.

پسودوتومور سربری با افزایش خوش خیم فشار داخل جمجمه ای تعریف می گردد پسودوتومور سربری دلایل مختلفی دارد. البته اغلب موارد ایدیوپاتیک است که به طور تیپیک در دختران چاق دیده می شود.

در این افراد مایع مغزی-نخاعی طبیعی بوده و شواهدی از توده داخل جمجمه، ترومبوز سینوس های وریدی و یا انسدادی در جریان مایع مغزی-نخاعی وجود ندارد

 

علل سندروم تومور کاذب

 

دلیل شناخته شده ای جهت این بیماری پیدا نشده است ولی اغلب این بیماری در زنان جوان و اغلب چاق در دوران بلوغ و بعد از آن دیده شده است که میتواند به علت بهم خوردن نظم هورمونها در بدن فرد باشد. این بهم خوردن نظم میتواند بطور کم کاری تیروئید در این افراد دیده شود.

علت اصلی ایجاد این بیماری تنگ شدن سینوس وریدی دورال در شبکه عنکبوتی سینوسهای مغزی است که باعث عدم جذب بمقدار کافی مایع مغزی میباشد. بدنبال تولید بیش از حد و عدم جذب این مایع، فشار آن در داخل جمجمه بالا رفته و میتواند به اعصاب دیگر آسیب برساند.

 

علائم سندروم تومور کاذب

 

سردرد اغلب میگرنی در بیماران، تاری دید، مگس پران چشمها، گز گز و یا انقباض عضلات اندامها مخصوصاً دست و پا، گز گز گوش (اغلب این علائم پس از خم شدن بیمار به جلو بیشتر میشود)، در زمان پیشرفت بیماری، کاهش پیشرونده دید محیطی، دید بصورت مواج و کوررنگی است که پایان کوری ناگهانی با قطع اعصاب بینایی.

 

تشخیص سندروم تومور کاذب

 

پزشک مربوطه میتواند ابتدا با افتالموسکوپ پشت چشم بیمار را مشاهده نموده و سپس جهت تاًیید بیماری ایشان را جهت ام آر آی راهنمایی نموده و در قدم بعدی پس از تآیید بیماری، بیمار باید جهت بررسی پیشرفت بیماری و میزان درگیری اعصاب چشم، فوندوس فوتو (عکس از اعصاب پشت چشم) نزد چشم پزشک متخصص انجام دهد.

 

درمان سندروم تومور کاذب

 

این بیماری درمان قطعی ندارد ولی جهت کنترل آن در گام اول، پزشک با توجه به پیشرفت بیماری، روش غیرتهاجمی (درمان دارویی) و یا روش تهاجمی (خارج کردن مایع مغزی از نخاع بیمار) را انتخاب میکند.

روش درمان دارویی معمولاً با شروع دوز مناسب از قرص استازولامید آغاز شده و ادم اعصاب پشت چشم بیمار هر هفته توسط پزشک معالج کنترل میگردد. در صورت عدم جواب به درمان دارویی، ناگزیر به خارج کردن مایع نخاعی ( ال پی از بین مهره های کمر بیمار میباشد).

این عمل با سرسوزنهای مخصوص و در یک محیط استریل توسط پزشک متخصص در چند مرحله (بسته به مقدار مایع مغزی) در فاصله هر دو روز انجام میگیرد.

پس از ال پی نیز مجدداً قرص استازولامید تجویز شده و بیمار تا چند مدت باید توسط پزشک متخصص ویزیت گردد.

به بیماران حتماً باید توصیه نمود تا از مصرف داروهای هورمونی و آنتی بیوتیکها (مخصوصاً سایکلین دار ها) تا حد امکان و بدون مشورت با پزشک معالج خودداری نمایند.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران - علت خیره شدن نوزادبه یک نقطه - انواع تشنج در نوزادان -www.childneurology.ir

وب سایت رسمی دکتر علیرضا رضایی

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

فلوشیپ تشنج و صرع و نوار مغز

فیسبوک دکتر علیرضا رضایی
گوگل پلاس لینکدین دکتر رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال واتس آپ دکتر علیرضا رضایی کانال تلگرام دکتر رضایی توییتر دکتر علیرضا رضایی
یوتیوب دکتر رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و کودکان