فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران - علت خیره شدن نوزادبه یک نقطه - انواع تشنج در نوزادان -www.childneurology.ir

تلفن مشاوره دکتر علیرضا رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و کودکان :09025540607

نوبت دهی : 02155406074  -  09025540607

مشاوره از طریق واتساپ : 09025540607

وب سایت رسمی دکتر علیرضا رضایی

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

فلوشیپ تشنج و صرع و نوار مغز

دکتر علیرضا رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب  کودکان و اطفال

ناخن جویدن در کودکان

مشکل جویدن ناخن درکودکان ، مشکلی است که والدین را نگران کرده و در حل  اختلال جویدن ناخن گاهی با فرزند خود دچار مشکل می شوند . کودک ممکن است به دلایل مختلفی ناخن های خود را بجود . این دلایل ممکن است به صورت کنجکاوی ، خستگی ، تسکین استرس ، عادت و یا تقلید باشد . ناخن جویدن کودک از شایع ترین عادات عصبی محسوب می شود که این عادات عصبی ، شامل موارد دیگری  مانند مکیدن انگشت شصت ، دستکاری بینی ، بازی کردن با موی سر و یا دندان قروچه  نیز می شود. این عادات ، ممکن است حتی تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. کودکی که در حال رشد است ممکن است دچار اضطراب ، تنش ها و استرس و از این قبیل فشار های عصبی شود . البته این موضوع در تمام کودکان صدق پیدا نمی کند . ممکن است کودکانی که به دلایل مختلفی تحت شرایط فشارهای عصبی قرار می گیرند ، به این گونه اختلالات دچار شوند . کودکانی که نوعی اختلال عصبی را تجربه می کنند ، معمولا دست به چنین کارهایی می زنند . در حالی که مشغول تماشای تلویزیون هستند و یا هنگام واکنش به شرایطی خاص ، به طور ناخوداگاه ممکن است سبب آسیب رساندن به خود شوند . در برخی مواقع ، این گونه عادات ممکن است راهی برای مقابله با خشم و استرس باشد. در صورتی که عادت جویدن ناخن در کودک طولانی مدت شده و غیرقابل تحمل شود ، بهتر است والدین مراقبت های لازم را انجام داده و در پی رفع این مشکل ، کودک را به یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان نشان دهند. در اکثر مواقع ، می توان دلیل استرس و یا فشار های عصبی را پیدا کرده و در ترک این عادات به کودک کمک کرد. ممکن است این عادت بد کودک ، باعث نگرانی والدین شود اما می توان به موقع در رفع این عادات تلاش کرد.

 

وجود برخی بیماری های سیستم عصبی و مغزی درکودکان نیز ممکن است سبب بروز برخی اختلالات در کودکان شود. مثلا کودکی که دچار نوعی اختلال عصبی در سیستم عصبی مرکزی باشد ، ممکن است در کنار دیگر مشکلات ، چنین مشکلی نیز داشته و با فشار و استرس ، مشغول جویدن ناخن شود. جویدن ناخن در کودکان ممکن است مشکل پیچیده ای باشد. این عادت می تواند به صورت غیر ارادی بوده و کودک به صورت ناآگاهانه آن را انجام دهد. تحقیقات زیادی در مورد بروز این گونه عادت در کودکان صورت گرفته است. نگرانی و یا نا آرامی کودک همیشه دلیل اصلی جویدن ناخن نیست ، این عادت ممکن است حتی در زمانی که کودک ، آشفته و یا گرسنه باشد نیز به وجود آمده و حتی ممکن است نشانه ای از یک بیماری عصبی و یا حتی مغزی باشد. عادت جویدن ناخن در برخی از کودکان ممکن است از نظر ژنتیکی استعداد ابتلا به عادت های مضر را به همراه داشته باشد. بخشی از مغز انسان ، در قشر جلویی ، مسئول تصمیم گیری فرد است. این قشر جلویی در کودک هنوز در حال رشد بوده و به همین دلیل ، باید گفت که به دلیل عدم تکامل کامل این قشر از مغز در کودکان ، رفتارهای تکانشی و ناخودآگاه در کودکان بیشتر از بزرگسالان ایجاد می شود. مثلا نمیتوانند از انجام دادن برخی از کارها خودداری کنند و ممکن است در جلوی جمع ، رفتار خود را بروز دهند ، ناخن بجوند ، دست در بینی کرده و از این قبیل کارها خجالتی ندارند. زیرا  ممنوعیت و فشار اجتماعی تاثیری بر آن ها نمی گذارد. یکی دیگر از دلایل جویدن ناخن در کودکان ممکن است وجود اختلال وسواس فکری باشد. البته این نوع وسواس فکری و تکرار بیش از اندازه کارها ، در بزرگسالان بیشتر شایع است. جویدن ناخن در کودکان ممکن است سبب بروز مشکلاتی برای کودک شود. یکی از این مشکلات این است که زمانی که ناخن بیش از حد جویده می شود. زیر ناخن از آن پوشش دهی خارج شده و محیط مناسبی برای رشد باکتری ها می شود.

 

اکثر کودکان دوست دارند با ناخن های خود بازی کرده ، آن را بجوند و یا  پوست اطراف ناخن را بکنند. این مورد شاید برای والدین زیاد غیر عادی نباشد اما در صورتی که این عادت، به یک عادت همیشگی تبدیل شده و همراه با استرس و فشار در کودک مشاهده شود ، حتما باید درمان شود. هر کودکی ممکن است به اختلالات مختلفی دچار شود و به دلیل میزان بالای  آسیب پذیر بودن کودکان نسبت به بزرگسالان ، توصیه می شود که این اختلالات جدی گرفته شده و نسبت به درمان آن اقدام کرد. به غیر از دلایلی مانند استرس ، آشفتگی ، فشارهای عصبی و تنش ها ، عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است سبب بروز این اختلال شده و کودک به جویدن ناخن روی بیاورد. این عوامل ممکن است شامل اختلالات روانی ، بیماری های مغزی ، عقب ماندگی های ذهنی و کم هوشی و .. باشد. این گونه موارد بسیار جدی بوده و حتما باید توسط پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بررسی و درمان شود. اختلال جویدن ناخن در کودکان ممکن است سبب بروز آسیب های زیادی درکودک شود مانند بروز قارچ در ناخن ، وجود ویروس در ناخن و انگشتان دست ، خونریزی در لثه و التهاب لثه ، ترک خوردگی دندان و از این قبیل مشکلات. حتی در برخی موارد نیز جویدن ناخن در کودک سبب بروز عفونت دهان می شود. زیرا ممکن است ناخن و دست های کودک آلوده بوده و با جویدن ناخن ، باعث بروز عفونت در دهان کودک شود. باید بخاطر داشت که این گونه عادات و اختلالات درکودکان به دلیل سن پایین آن ها ممکن است سبب ادامه دار شدن آن مشکل تا سن بزرگسالی شود. این نوع اختلالات ممکن است نشانه ای از وجود بیماری های عصبی و مغزی بوده و بهتر است این مسئله جدی گرفته شود زیرا حتی بروز کوچکترین نشانه و علامتی در کودکان ممکن است علامتی از مشکلی بزرگتر بوده و نادیده گرفتن آن نیز ممکن است آسیب های جدی به دنبال داشته باشد. مراجعه به پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ، گزینه بسیار مناسبی برای رفع این اختلال می باشد . زیرا پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ، با در نظر گرفتن تمام موارد احتمالی و تشخیصی ، نسبت به درمان این اختلال در کودک اقدام خواهد کرد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران - علت خیره شدن نوزادبه یک نقطه - انواع تشنج در نوزادان -www.childneurology.ir

وب سایت رسمی دکتر علیرضا رضایی

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و اطفال

فلوشیپ تشنج و صرع و نوار مغز

فیسبوک دکتر علیرضا رضایی
گوگل پلاس لینکدین دکتر رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال واتس آپ دکتر علیرضا رضایی کانال تلگرام دکتر رضایی توییتر دکتر علیرضا رضایی
یوتیوب دکتر رضایی فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و کودکان